"Premium Bank" Komplayens proseslərinin avtomatlaşdırılması üçün FICO® Siron® sistemini tətbiq edəcək
16 Mart 2022
• Azərbaycan iqtisadiyyatının hava nəqliyyatı sektoruna xidmətdə lider olan Premium Bank komplayens proseslərini optimallaşdırmaq üçün FICO şirkətinin qabaqcıq proqram təminatından istifadə edəcək.
• FICO şirkətinin sertifikatlaşdırılmış tərəfdaşı olan RDTEX şirkəti sistemin tətbiqinə başlayıb.
“Premium Bank”da FICO® Siron® proqram təminatının tətbiqi üzrə layihə artıq start götürmüşdür. Bank FICO® Siron®-un funksiyalarından müştərilərin davranışının və onların əməliyyatlarının monitorinqinin həyata keçirilməsi (Siron®AML), müştərilərin risklərinin qiymətləndirilməsi (Siron®KYC) və real zaman rejimində  müştəri ödənişlərinin sanksiya siyahıları ilə üzləşdirilməsi üçün (Siron®Embargo) istifadə edəcəkdir.
“Qlobal dünyada maliyyə cinayətləri riski kifayət qədər yüksəkdir və hər bir bank bu risklərə məruz qala bilər. Banklar daxili nəzarət mexanizmlərinə malik olduqda, müvafiq risklərə qarşı optimal şəkildə müdafiə oluna və bunları ən minimal səviyyəyə qədər azaltmağa nail ola bilərlər. “Premium Bank” ASC bu riskləri minimallaşdırmaq, komplayens sahəsində requlyativ və beynəlxalq tələblərə cavab vermək üçün dünyanın qabaqcıl proqram təminatlarından olan FICO Siron® proqram təminatının tətbiqinə başlamışdır. Qeyd olunan proqramın tətbiqi banka müştərilərin əməliyyatlarını real vaxt rejimində monitorinq etməyə, müştəri risklərinin qiymətləndirilməsinə, habelə müxbir bankçılıq münasibətlərinin inkişaf etdirilməsinə imkan verəcəkdir. Bankımız üçün belə effektiv həlləri təmin edən tərəfdaşlarımız olan FICO TONBELLER və RDTEX şirkətlərinə təşəkkürümüzü bildiririk.”
"Biz Azərbaycanın maliyyə sektoru ilə artıq bir neçə ildir ki, işləyirik və görürük ki, banklar  komplayens  proseslərinin effektiv avtomatlaşdırılması məsələlərinə getdikcə daha çox diqqət yetirirlər. "Premium Bank"ın əsas vəzifəsi – komplayens proseslərinin idarə edilməsində kompleks yanaşmanın istifadəsinə operativ keçiddən ibarətdir, – RDTEX şirkətinin Maliyyə həlləri mərkəzinin direktoru Anna Dmitrakova bildirir.– Bank əməliyyatlarının təhlükəsizliyinin və tənzimləyicinin tələblərinə uyğunluğun təmin edilməsi üçün biz etibarlı avtomatlaşdırılmış sistemlərin yaradılmasında banka öz çoxillik təcrübəmizi və səriştəmizi təklif etməkdən məmnunluq duyuruq".
FICO® Siron®  proqram təminatı müştərilərin tələblərinə cavab verən və cinayət yolu ilə əldə edilmiş pulların yuyulmasına və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinə qarşı mübarizə aparmağa imkan verən geniş funksionallığa malik modul həllərinin tam kompleksini özündə ehtiva edir. Həllin modulluluğu müxtəlif məhsulları kombinə etməyə imkan verir. Bu, şirkətlərə çirkli pulların yuyulması, fırıldaqçılıq, terrorçuluğun maliyyələşdirilməsi ilə mübarizə üçün uyğunlaşdırılmış bir həll əldə etməyə və yalnız daxili tələblərə deyil, həm də tənzimləyicinin tələblərinə ən yaxşı şəkildə riayət etməyə imkan verir.
"Premium Bank" haqqında
1993-cü ildə yaradılmış "Premium Bank" Azərbaycanın ən etibarlı banklarından biridir. Məhz bizim etibarlılığımız öz əmanətlərini qoruyub saxlamaq və artırmaq, eləcə də keyfiyyətli bank xidmətlərini əldə etmək istəyən müştəriləri cəlb edir. "Premium Bank" ASC daim milli universal maliyyə institutunun yaradılmasına yönəlmiş strategiyanı həyata keçirir və bütün növ müştərilərə xidmət göstərir.
Bundan əlavə, bankın əsas fəaliyyət istiqamətlərindən biri korporativ xidmətlərdir. Biz müştərilərimizin tələbatlarını maksimum dərəcədə təmin etmək üçün filial şəbəkəmizi fəal şəkildə inkişaf etdiririk. Bunun sayəsində müştərilərimiz daim ən müasir və keyfiyyətli bank məhsullarından istifadə edə və dünya standartları səviyyəsində xidmətlər əldə edə bilirlər. Pərakəndə biznesin inkişafı bizim üçün daha vacib məsələdir. "Premium Bank" ASC əmanətlərin və kredit məhsullarının müxtəlif variantlarını təklif etməklə əhali ilə fəal şəkildə işləyir.
RDTEX şirkəti haqqında
RDTEX şirkəti 1992-ci ildə təsis edilib və 30 ildir ki, sifarişçilərinin biznesinin səmərəliliyi və rəqabət qabiliyyətinin artırılmasına yönəlmiş layihələr həyata keçirir. RDTEX şirkətinin təqdim etdiyi xidmətlər kompleksinə informasiya sistemlərinin işlənib hazırlanması və tətbiqi, idarəetmə konsaltinqi və texnoloji konsaltinq daxildir.
RDTEX şirkəti bu günədək 750-dən çox layihəni uğurla başa çatdırmışdır: dünyanın aparıcı istehsalçıları, korporativ proqram təminatı bazarının liderləri – ABBYY, Arenadata, FICO, Huawei, IBM, Informatica, Microsoft, Oracle, PIX Robotics, SAS, TmaxSoft, UiPath, Sherpа Robotics şirkətlərinin proqram təminatlarının bazasında iri dövlət və kommersiya strukturları üçün unikal informasiya-analitika sistemləri və standart həllər yaratmışdır.

"Premium Bank" будет применять систему FICO® Siron® для автоматизации процессов ПОД/ФТ
• Premium Bank, лидирующий банк транспортного сектора экономики Азербайджана, будет использовать решение FICO для борьбы с отмыванием денег и финансированием терроризма.
• РДТЕХ, сертифицированный партнер FICO, приступил к внедрению системы.
В Premium Bank стартовал проект внедрения программного обеспечения FICO® Siron® для борьбы с отмыванием денег и финансированием терроризма – об этом сообщила компания РДТЕХ, выполняющая работы по внедрению системы. Банк будет использовать модули FICO® Siron® для осуществления мониторинга поведения клиентов и их транзакций (Siron®AML), для оценки рисков клиентов (Siron®KYC) и скрининга платежей в режиме реального времени (Siron®Embargo). Решение Siron® позволит банку выявлять и контролировать полный спектр рисков как транзакционной, так и немонетарной деятельности, связанной с отмыванием денег и финансированием терроризма, оптимизировать работу комплаенс-департамента, исключить риск человеческой ошибки.
"В глобальном мире риск финансовых преступлений достаточно высок, и каждый банк может подвергнуться такому риску. При наличии механизмов внутреннего контроля банки могут обеспечить оптимальную защиту от соответствующих рисков и добиться их сведения к минимуму. С этой целью, а также для обеспечения соответствия нормативным и международным требованиям в области комплаенс ОАО "Premium Bank" приступило к внедрению одного из наиболее передовых пакетов ПО в мире - FICO® Siron®. Благодаря данной программе банк сможет отслеживать операции клиентов в режиме реального времени и оценивать риски клиентов, а также развивать корреспондентские банковские отношения. Мы благодарим наших партнеров FICO и РДТЕХ за предоставление эффективных решений для нашего банка", - заявили в "Premium Bank".
"Мы не первый год работаем с финансовым сектором Азербайджана и видим, что банки уделяют все больше внимания вопросам минимизации рисков, связанных с отмыванием денег и финансированием терроризма, и эффективной автоматизации процессов ПОД/ФТ. Основная задача Premium Bank – оперативный переход к использованию комплексного подхода в управлении процессами комплаенс, – отметила Анна Дмитракова, директор центра финансовых решений РДТЕХ. – Для обеспечения безопасности банковских операций и соответствия требованиям регулятора мы рады предложить банку наш многолетний опыт и компетенции в создании надежных автоматизированных систем".
FICO® Siron® Anti-Financial Crime Solutions Suite включает в себя полный комплекс модульных решений с обширной функциональностью, удовлетворяющий требования клиентов и позволяющий бороться с отмыванием доходов, полученных преступным путем, и финансированием терроризма. Модульность решения позволяет комбинировать различные продукты. Это дает возможность компаниям получать адаптированное решение по борьбе с отмыванием денег, мошенничеством, финансированием терроризма и наилучшим образом соблюдать не только внутренние требования, но и требования регулятора.
О Premium Bank
Созданный в 1993 году, «Premium Bank» является одним из наиболее надежных банков Азербайджана. Именно наша надежность привлекает клиентов, желающих сохранить и приумножить свои сбережения, равно как и получить качественные банковские услуги. ОАО «Premium Bank» постоянно реализует стратегию, направленную на создание национального универсального финансового института, и обслуживает клиентов всех типов.
Кроме того, одним из основных направлений деятельности банка являются корпоративные услуги. Мы активно развиваем нашу сеть филиалов, чтобы максимально удовлетворять потребности наших клиентов. Благодаря этому наши клиенты могут постоянно пользоваться самыми современными и качественными банковскими продуктами и получать услуги на уровне мировых стандартов. Еще более важным вопросом для нас является развитие розничного бизнеса. ОАО «Premium Bank» активно работает с населением, предлагая различные варианты вкладов и кредитных продуктов.
О компании РДТЕХ
Компания РДТЕХ основана в 1992 году и на протяжении 30 лет реализует проекты, направленные на повышение эффективности и конкурентоспособности бизнеса своих заказчиков. Комплекс услуг РДТЕХ включает разработку и внедрение информационных систем, управленческий и технологический консалтинг.
РДТЕХ успешно выполнено свыше 750 проектов: созданы уникальные информационно-аналитические системы и типовые решения для крупных государственных и коммерческих структур на базе программных продуктов ведущих мировых производителей, лидеров рынка корпоративного программного обеспечения — ABBYY, Arenadata, FICO, Huawei, IBM, Informatica, Microsoft, Oracle, PIX Robotics, SAS, TmaxSoft, UiPath, Шерпа Роботикс.