Azərbaycanda “Tax-free” sistemi ilə bağlı müvəkkil bank məlum olub
Azərbaycanda “Tax-free” sisteminin tətbiqi ilə bağlı dövlət qurumlarının əməkdaşlıq edəcəyi kommersiya bankı məlum olub. Vergilər Nazirliyi Maliyyə Nazirliyi ilə razılaşdırmaqla müvəkkil bank kimi “Bank Silk Vey” ASC-ni seçib.
Xatırladaq ki, “Tax-free” sisteminin tətbiqinə ilk olaraq Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunda başlanması nəzərdə tutulub. Banklar arasında seçim edilərkən “Bank Silk Vey”in hava limanında 2 saylı filialının və 1 saylı şöbəsinin fəaliyyət göstərməsi əsas götürülüb.
Qeyd edək ki, “Tax-free” sistemi yaşı 14-dən çox olan əcnəbilərin və ya vətəndaşlığı olmayan şəxslərin Azərbaycana səfər edərkən alış-veriş zamanı ödədiyi məbləğin bir hissəsinin (əlavə dəyər vergisinin – ƏDV) onlara geri qaytarılmasını nəzərdə tutur. Bununla bağlı qayda Prezident İlham Əliyevin iyulun 12-də imzaladığı Fərmanla təsdiq edilib. Fərmana əsasən, müvəkkil bank 15 gün ərzində müəyyən edilməli idi.
“Tax free” sistemini yalnız ƏDV ödəyicisi kimi qeydiyyatdan keçmiş mağazalar həyata keçirə bilərlər. Bununla yanaşı, həmin obyektlər pərakəndə ticarət fəaliyyəti ilə məşğul olmalı, təsərrüfat subyektində nəzarət-kassa aparatı və POS-terminal qurulmalı, Vergi Məcəlləsi ilə müəyyən edilmiş vergilərlə bağlı dövlət büdcəsinə borcu və digər öhdəliyi olmamalıdır.

Стал известен уполномоченный банк по системе “Tax-free” в Азербайджане
Стал известен коммерческий банк, с которым государственные структуры будут сотрудничать касательно внедрения в Азербайджане системы "Tax-free". Министерство Налогов при согласовании с Министерством Финансов выбрало уполномоченным банком ОАО «Банк Силк Вей».
Напомним, что первоначально планируется внедрить систему "Tax-free" в Международном Аэропорту имени Гейдара Алиева. При выборе банка принято во внимание функционирование в аэропорту филиала №2 и отделения №1 банка «Банк Силк Вей».
Отметим, что система "Tax-free" предусматривает возврат части суммы (налога на добавленную стоимость - НДС), выплачиваемой при осуществлении покупок на территории Азербайджана иностранными гражданами или лицами без гражданства старше 14 лет. Указанные правила утверждены Указом Президента Ильхама Алиева, подписанным 12 июля. Согласно Указу, на назначение уполномоченного банка было отведено 15 дней.
Система "Tax-free" может применяться только в магазинах, зарегистрированных как плательщики НДС. Кроме того, эти объекты должны заниматься розничной торговлей, на хозяйственном субъекте необходимо наличие контрольно-кассового аппарата и POS-терминала, не должны иметь перед государственным бюджетом задолженностей и других обязательств по налогам, установленным Налоговым Кодексом.